O5R

Čekání na delší den

...blbý na tom je, že čas běží čím dál rychleji. A né že né. Je to prý vědecky dokázaný! Aspoň to říkal hospodský Olda v hostinci U Oldy. Prý na to existuje celá teorie...4. února

To snad není možné, že od posledního zápisu do deníku uběhly více než dva měsíce. Ale jo, je to tak. Jak zpívá Karel Gott: „Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy“.

Blbý na tom je, že čas běží čím dál rychleji. A né že né. Je to prý vědecky dokázaný! Aspoň to říkal hospodský Olda v šumperském hostinci U Oldy. Prý na to existuje celá teorie. Ta tvrdí, že čím jsme starší, tím nám čas rychleji utíká. Je to tím, že když jsme malí a máme 5 let, tak rok je pro nás pětina celého života. Čas od Vánoc k Vánocům nám pak připadá jako nekonečno.
Kdežto když nám je šedesát, tak je rok jedna šedesátina našeho života, tedy drobná entina vnímaného času. Proto musíme mít s přibývajícím věkem zákonitě pocit, že rok je stále kratší. Hmmm. Něco na tom bude, co myslíte?

Jenže nebojte, čas nám sice utíká stále rychleji, ale den se prodlužuje. Oproti teorii o stále rychlejším vnímání času je tu totiž teorie o vzdalování Měsíce. A to je ta dobrá zpráva! Měsíc každý rok uhne od Země o 4 cm a tím prý zpomaluje rotaci naší planety. A když se zpomaluje rotace, tak to znamená, že den se pomalu prodlužuje! Za cirka sto tisíc let bude mít den 26 hodin.

Asi si řeknete, že je to až za dlouho. Ale jak jsme si v úvodu vysvětlili, čas letí stále rychleji, takže čekání na 26hodinový den nebude tak dlouhé, jak se nám teď zdá!

Přejeme vám hezký zbytek zimy - nezimy! On.